4B Harakan saaressa 16.5.

Jakomäen peruskoulun 4 B-luokan kevätretki Harakan saareen luontokouluun

Oli kiva tutkia meren ja lammen olentoja, joita on melkein mahdotonta nähdä silmällä. Me nähtiin, miten hanhet puolustivat omaa pesää. Me saatiin tutkia planktonia mikroskoopilla. Opin, että lammessa asuu myös olentoja. -Roman

Ensin meidät jaettiin kahteen ryhmään, linturyhmään ja meriryhmään. Linturyhmässä tarkkailtiin lintuja. Siellä oli tosi monta valkoposkihanhea. Yksi hyökkäsi kimppuun ja ne näyttävät kieltä paljon. Me nähtiin kuollut lokki ja sammakkoja. Meriryhmä oli ottamassa merinäytteitä ja sitten me katsoimme niitä mikroskoopilla. Opin, että pitää olla varovainen lintujen vieressä. Opin sisiliskoista, sammakoista ja linnuista aika paljon. -Blendi

Meriryhmässä jouduttiin laittamaan kädet kylmään veteen, mutta pikku hiljaa totuin kylmään. Se oli uskomaton kokemus. Opin linnuista ja pienistä meriolennoista. Levä oli oudon tuntuista. Oli kivaa ja käyn kesällä siellä uudestaan. En unohda reissua koskaan. -Tuija

Harakan saaressa asuu monta lintulajia. Eniten saarella asuu hanhia. Linnut munivat 2-3 munaa. Munat ovat eri värisiä. -Kristian

Opin, että hanhi on kova eläin. Kun se puolustaa pesää, se uhkailee ensin. Se näyttää kieltä ensin, sitten se levittää siipiä ja saattaa purra. Me nähtiin paikka, joka oli täynnä sammakoita. Siellä oli myrkyllinen sammakko. Sen nimi on rupikonna. Oli aika kivaa saaressa. -Ahmad

 

IMG_3450IMG_3437

IMG_3453