MUOVIN maailmassa

 

mila

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lähdimme 6 A luokan kanssa eräänä torstaina ruokailun jälkeen 77-bussilla kohti keskustaa. Matka sujui mukavasti Pokemon Go:ta pelatessa. Jäimme pois Rautatieasemalla ja kävelimme kohti Havis Amanda -patsasta ja Kauppatoria. Patsaan lähellä oli erilaisia kojuja, kuten maalaus-, vihannes- ja muovitaide -kojuja. Olimme menossa tekemään kierrätysmuovista taidetta. Paikalla oli kaksi harjoittelijaa ja taiteilija Tikke Tuura. Taiteilimme muovista muun muassa hyönteisiä

saapas

Sen jälkeen lähdimme Helsingin kaupungintalolle. Katsoimme siellä Tiken tekemää muoviakvaariota, jonka sisältö oli sukellettu Vanhankaupunginlahdelta. Se oli tosi hieno. Kun kaikki oli katsottu menimme Senaatintorille Tuomiokirkon portaille syömään keksejä ja mehua.

 

tori

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Torilla oli esillä eteläkorealaisen taiteilijan suuria kierrätysmuoviteoksia, jotka esittivät vedeneläviä. Sen jälkeen lähdimme takaisin koululle.

teksti: Milla Pöntinen 6A

kuvat: Widad Haddad 6A