2A:n ja 2B:n Avaruus-ilmiö

Tammikuun viimeisellä viikolla toteutimme Avaruus-ilmiön 2A ja 2B-luokissa. Ilmiö kesti maanantaista perjantaihin ja sitä opiskeltiin 3-4 tuntia päivässä.  Ilmiöopiskelu aloitettiin pohtimalla oppilaiden ennakkotietoja avaruudesta.

http://https://www.instagram.com/p/BeiQibSAFZG/?taken-by=jakomaenperuskoulu

Opiskelimme oman Aurinkokuntamme planeettoja. Tutustuimme aurinkoon, tähtiin ja muihin taivaankappaleisiin lukemalla, kirjoittamalla ja tutkimalla itse. Kirjastosta oli lainattu paljon aiheeseen liittyviä kirjoja ja lisäksi osa oppilaista harjoitteli tiedonhakua IPadeilla.

Teimme myös omia avaruustarinoita kannettavilla tietokoneilla kirjoittaen yhteistyössä luokkien kanssa.

Ilmiön huipennus oli avaruusmatkan tekeminen VR-laseilla. Kouluumme on hankittu muutamat VR-kotelot, joihin laitoimme sisälle älypuhelimia. Käytimme Titans of Space -sovellusta, jonka avulla oppilaat pääsivät matkalle aurinkokuntaamme.

Teimme myös paljon askarteluja. Oppilaat saivat tehdä omat aurinkokunnat maalaamalla ja piirtämällä sekä 2A:n oppilaat askartelivat omat avaruusrakettinsa.

Perjantai huipentui luokkien yhteiseen Kahoot! -visaan avaruudesta. Hauskaa oli!