6B: “Valintojen Stoori päivä”

”Valintojen Stoori päivä”

Menimme nuorisotalolle katsomaan ”Valintojen Stoori” videoita (4 videota) ja keskustelimme ryhmän ja ohjaajan kanssa päihteistä, tupakasta, seksuaalisuudesta/seurustelusta vähän ja alkoholin juomisesta liian nuorena.

Sitten meille esitettiin kysymyksiä ja meillä oli jana missä molemmilla puolilla luki ”kyllä” ja ”ei”. Menimme esimerkiksi ”Ei”, kun meiltä kysyttiin/meille sanottiin ”kaikkea kannattaa kokeilla”, mutta me saimme itse päättää, että kumpaan menemme ja vastaukset piti perustella. Aika minkä olimme nuorisotalolla, oli noin 1h.

Videoita mitä katsoimme, niin niissä tapahtui muun muassa 6-9-luokkalaisten päihteiden käyttämistä, seurustelua, riitelemistä, anteeksipyytämistä ja valehtelemista.  Videoissa henkilöiden nimet olivat ”Jessica” ”Arttu” ”Emma” ja ”Emil”.

Ennen vierailua Nutalla me pelasimme peliä nimeltä ”Hukkaputki”.

Nuorisotalon päivän jälkeen teimme kyselyn ja kirjoitimme ryhmissä tai yksin papereille tunteita mitä ”valintojen stoori” jaksoissa tekijät tunsivat.

Erica 6B